Читаючи Листа Павла, раніше я сприймав їх як монолог апостола, де він викладає свої думки від першого до останнього слова. Однак пізніше, вивчаючи Листи, я дізнався, що Павло часто використовував діалоги з умовним опонентом чи співрозмовником. Такий стиль діалогу, коли одна особа вставляє слова іншої людини і створює дискусію між співрозмовниками, називається «діатриба».

Діатриба - від гр. діатрібе (бесіда). М. Гаспаров дає їй таке опреділення: «Діатриба була специфічною усною формою мови, імпровізацією, яка виникала по конкретній причині і перед конкретною публікою; вона розвивалась із короткої бесіди і не уявлялась без прямого спілкування з аудиторією, обміну репліками... На письмі діатріба… була близькою з літературним діалогом, трактатом, памфлетом, сатирою, листом чи іншим традиційним жанром». Вона була популярною в Римі. Дивитися Вікіпедію. Діатриба (рос).

Одним з сами яскравих прикладів діатриби є текст Римлянам 3:1-9

- Отже, яка перевага бути юдеем, чи яка користь від обрізання? (опонент Павла, юдей-учитель, запитує)

- Велика перевага в усіх відношеннях. По-перше в тому, що їм ввірені слова/обітниці Божі. (Павло відповідає)

- Бо що ж? Якщо деякі не повірили, чи невірність їхня скасовує вірність Бога? (опонент Павла, юдей-учитель)

- Хай не буде цього. Бог є ж істинним, всяка ж людина  –  брехун, так як написано: щоб Ти був оправданим в словах Твоїх і переможеш, коли осуджуєшся Ти. (Павло)

- Якщо ж неправедність наша праведність/справедливість Божу представляє, що скажемо? Чи не буде Бог неправедний, виявляючи гнів? (Говорю з людського погляду.) (опонент Павла, юдей-учитель)

- Хай не буде цього. Тоді як Бог буде судити світ? (Павло)

- Якщо ж істина Божа моєю брехнею звеличилась для слави Його, чого ж осуджують мене як грішника? (опонент Павла, юдей-учитель)

- Як нас зневажають і так кажуть деякі, що ми говоримо: робімо зло, щоб вийшло добро? Суд справедливий є таким. (Павло)

- Отже що? Ми маємо  перевагу? (опонент Павла, юдей-учитель)

- Ні цілковито; бо ми раніше довели вину юдеїв та геленів/греків, що всі під гріхом... (Павло)

Цей текст тяжко пояснити, якщо не враховувати диатрибу. З цим погоджуються коментарі, які трактують ці вірші як монолог апостола. Бо тоді виникає трудність в пояснинні слів, коли віднести їх до Павла: «Якщо ж істина Божа моєю брехнею звеличилась для слави Його, чого ж мене як грішник осуджують?» Також нелогічно виглядає перехід від третьої особи множини «деякі, їхня» в 3:3, до першої особи множини «наша» в 3:5, а згодом до першої особи однини «моєю, мене» в 3:7, якщо це монолог.

Інший приклад діатриби є в 3:27-31. Поряд з тим в Листі є багато питань від умовного опонента, на яких апостол будує виклад  (4:1, 9-10; 6:1,15; 7:7,13). Деколи апостол запитує свого опонента чи слухачів (6:2-3,16,21; 7:1). Це не повний список прикладів, але і цього достатньо для розуміння, як вживав Павло діатрибу в своїх Листах.

2 Коментарі | Додати Ваш

Залиште Ваш коментар

0

Останні новини

Надрукований підрядний переклад Листа Римлянам

Слава Богу! Хочу повідомити, що вже вийшла третя частина підрядного перекладу - це «Лист апостола Павла Римлянам». Бажаючі придбати книжку можуть звернутися в Українську Баптистську Теологічну Семінарію у Львові. http://ubts.org.ua 

Детальніше...

Завершення перекладу

Слава Богу! Скоро до списку перекладених Книг Нового Завіту можна добавити Лист Римлянам, Євангелію від Івана та Луки. Найближчим часом буде надрукований Лист Римлянам і згодом Євангелія від Івана. Євангелія від Луки знаходиться в процесі завершення. 

Також продовжується робота над Листом Якова.  

Робота продовжується

Слава Богу! Праця продовжується і зараз здійснюється переклад таких Книг та Листів: завершений переклад Листа Римлянам до 11-го розділу; розпочатий переклад Листа Якова та 2-го Листа Петра; продовжується праця над перекладом Євангелій від Луки та Івана. 

 

Останні коментарі

Вступ до Листа Римлянам

Замовкни людино, Господь говорить... Осудження.

Слухай людино, Господь говорить... Виправдання.

Радій людино, Господь говорить... Прославлення.

Детальніше...

Діатриба в Листі Римлянам

Читаючи Листа Павла, раніше я сприймав їх як монолог апостола, де він викладає свої думки від першого до останнього слова. Однак пізніше, вивчаючи Листи, я дізнався, що Павло часто використовував діалоги з умовним опонентом чи співрозмовником. Такий стиль діалогу, коли одна особа вставляє слова іншої людини і створює дискусію між співрозмовниками, називається «діатриба».

Детальніше...

Передмова до другого видання

Слава Богу, робота над підрядним перекладом продовжується і власне Листи Галатам і Ефесянам є тому підтвердженням. Це видання являється другою частиною і надіємось, що з Божою допомогою в наступному році буде надрукована третя частина.

Детальніше...